Welcome to EXPOLINGUA Online Spring Edition

The world of languages in your own home: interactive language courses, workshops for teachers, learners and language enthusiasts, live sessions for those interested in professions with languages or anybody who's longing to go traveling.

Please sign up each course individually: just click on the talk/course you are interested in and enter your Email Address.

The programme will be constantly updated and will take place over the platform Zoom. You can find the language of the event in the event box in the programme. Have fun!

Please note: time setting are in Central European Time (CET)(GMT+1). You can find our time zone here.

Status 11.04.2021 – subject to change.

 

Programme – Wednesday, 24.03.2021

Raum 1 – Minisprachkurse

16:15 – 16:45 CET Register here

Ella Cohen

Sprachsalon Berlin

17:00 – 17:30 CET Register here

Zhenan Li

CDB Bildungsconsulting

Alexandra Stefanov

China Impulse

17:45 – 18:15 CET Register here

Laura Rasmussen

Istituto Italia 150, Italy

18:30 – 19:00 CET Register here

Tobias Dieter

EF Education (Deutschland)

Raum 2 – EXPO Bühne

16:15 – 16:45 CET Register here

17:00 – 17:30 CET Register here

Peter Oehmen

Bundesverband der Dolmetscher und Übersetzer e. V. (BDÜ) Landesverband Berlin-Brandenburg e.V.

17:45 – 18:15 CET Register here

Raum 3 – Language Hub

16:15 – 17:00 CET Register here

Josua Kohberg

KOSYS GmbH

18:00 – 18:30 CET Register here

Lili Santizo, Mundo Spanish School

Mario Peneleu, San Pedro Spanish School

Guatemala

Programme – Thursday, 25.03.2021

Raum 1 – Minisprachkurse

15:00 – 15:30 CET Register here

Simone Britz

Auswärtiges Amt & QFI

15:45 – 16:15 CET Register here

Luis Espárrago

Instituto Cervantes Berlin

16:30 – 17:00 CET Register here

Jean-Pierre Ouellet & Ellen Awais

Carl Duisberg Centren

17:15 – 17:45 CET Register here

Zhenan Li & Kerstin Borau

CDB Bildungsconsulting

Raum 2 – EXPO Bühne

15:45 – 16:15 CET Register here

Andreas Thiedig

TripleL Learning As Lifestyle

16:30 – 17:00 CET Register here

Ryan Monfared

Chatterbug

17:15 – 17:45 CET Register here

Maria Fernanda Morales Salum

Spring Spanish, Mexico

18:00 – 18:30 CET Register here

Dr. Ana Brenes , Georg Konstantinow & Elsa Mogollón

ECOS de España y Latinoamérica

18:45 – 19:15 CET Register here

Javier Santana

Lingoda GmbH

Raum 3 – Language Hub

15:00 – 15:30 CET Register here

Nina Westermann

TravelWorks

15:45 – 16:15 CET Register here

Yvonne Burbach

Experiment e.V. - Deine Austauschorganisation

16:30 – 17:00 CET Register here

Natalia Martín

Fundación de la Lengua Española, Spain

18:30 – 19:00 CET Register here

Myriam Mazarro Rodríguez

La Casa del Español (Valladolid), Spain

Programme – Friday, 26.03.2021

Raum 1 – Minisprachkurse

15:45 – 16:15 CET Register here

Nadezda Otten

Russisches Haus der Wissenschaft und Kulturen

16:30 – 17:15 CET Register here

17:30 – 18:00 CET Register here

Shahir Nashed

Arabischlehrer*innen Verein e.V. / Salzmannschule Schnepfenthal

18:15 – 18:45 CET Register here

Catharina Capteyn

Ordcap Online-Sprachschule

Raum 2 – EXPO Bühne

14:15 – 14:45 CET Register here

Kerstin Borau

CDB Bildungsconsulting

15:00 – 15:30 CET Register here

Eva Kirch

Experiment e.V.

15:45 – 16:15 CET Register here

Dawei Yang

GanEnTaiChi College, China

16:30 – 17:15 CET Register here

Anna Sarah Lieth, Marie Neubert & Lavinia Tacke

Deutsche UNESCO-Kommission e.V. - Freiwilligendienst kulturweit

17:30 – 18:00 CET Register here

Ziad Chama

SDL, UK

18:15 – 18:45 CET Register here

Claudia Picazo

Centro de Enseñanza para Extranjeros, Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM), Mexico

Raum 3 – Language Hub

15:00 – 15:30 CET Register here

Dr. Mario Oesterreicher

Co-Sprecher des Gesamtverbands Moderne Fremdsprachen

15:45 – 16:15 CET Register here

Dr. Peter Konerding

Universität Bamberg/Fachverband Arabisch

16:30 – 17:00 CET Register here

Zhenan Li

CDB Bildungsconsulting

Xiao Zhao

CDB Consulting

17:15 – 17:45 CET Register here

Dagmar Taylor

Spotlight Verlag

Programme – Saturday, 27.03.2021

Raum 1 – Minisprachkurse

14:15 – 14:45 CET Register here

Patrice Leiteritz

Deutsche Ido-Gesellschaft e.V.

15:00 – 15:30 CET Register here

Eirini Chrysoulaki & Eva Dimitsanti

Filomathia Greek Language Centre, Greece

15:45 – 16:15 CET Register here

16:30 – 17:00 CET Register here

Bianca Galanzino

Instituto Cervantes Berlin

17:15 – 18:00 CET Register here

Christoph Schlüter & Mie Shiroki

LSI Bochum

18:00 – 18:30 CET Register here

Carola Caná de Ortiz

Christian Spanish Academy, Guatemala

Jorge Orozco

Celas Maya, Guatemala

Raum 2 – EXPO Bühne

14:00 – 14:30 CET Register here

Christine Schönfeld

Friedrich-Maerker-Verlag

14:45 – 15:15 CET Register here

Juliane Krüger-Oechsle, Frederike Ernst & Toni Lehmann

AIFS Educational Travel

15:30 – 16:00 CET Register here

Daniel Arab

Colorblind Patterns

16:15 – 16:45 CET Register here

Miriam Zeilinger

PH Schwäbisch Gmünd

17:00 – 17:45 CET Register here

Louis v. Wunsch-Rolshoven & Franz Kruse

Deutscher Esperanto-Bund e. V.

Raum 3 – Language Hub

14:00 – 14:30 CET Register here

Sandra Perconte

Ecoute - Spotlight Verlag

14:45 – 15:15 CET Register here

Lorena Valdenegro

Instituto Cervantes Berlin

15:30 – 16:00 CET Register here

John Lazaridis & Katja Liebau

Dual Diploma Germany

16:15 – 16:45 CET Register here

Emily Martyn

uTalk, UK

17:00 – 17:30 CET Register here

Laura Rasmussen

Istituto Italia 150, Italy

 

EXPOLINGUA Online 2020
November 18 – 21, 2020

Connect with us

This website uses cookies to improve user experience. We kindly ask that you read the Privacy Policy Disclaimer and the Privacy Policy carefully before using the Website. By visiting or using any of our Websites you agree that you will be bound by these Terms.
OK & Close Window